Ana Sayfa Veysel Güney Kimdir? Basından Belgeler
SİZİN VEYSEL Videolar İmza Kampanyası İletişim
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Veysel Güney Kimdir?

Veysel Güney 1957’de Malatya Hekimhan’da doğdu. Malatya’da başladığı eğitimini İzmir’de liseyi bitirerek tamamladı. İskenderun Meslek Yüksek Okulu‘nda okurken İskenderun Demir Çelik Fabrikasında çalışmaya başladı. Devrimci mücadeleyle burada tanıştı. Demir-Çelik işçilerinin örgütlenmesinde, Türkeş’in İskenderun’a gelişinin engellenmesi girişiminde sivrildi.

Devrimci Yol’un İskenderun sorumlusu olduğu iddiasıyla gözaltında öldürülen Necdet Erdoğan Bozkurt için bir karakola gerçekleştirilen “misilleme” eyleminden sonra aranmaya başladı. İskenderun’da barınma şansı kalmayan Veysel Gaziantep’e geçti. 12 Eylül darbesinden 3 ay kadar sonra Gaziantep’te Ali İhsan Özer ile birlikte kaldığı ev polis ve askerin ortak operasyonuyla basıldı, Ali İhsan Özer çatışmada ölürken, Veysel yaralı olarak yakalandı.

Çatışma sırasında komiser olan Atilla Çınar yaralanırken, Teğmen Şahin Akkaya ise alnından yediği tek kurşunla öldü. Veysel, teğmeni öldürdüğü iddiasıyla yargılandı. İki duruşmada da idam cezası aldı. Avukat tutmasına izin verilmedi. Cezaevinde kaldığı yaklaşık beş ay süresince sürekli hücrede tutuldu.

Görüşmecilerine izin verilmedi, mektup yazması ve alması yasaklanan Veysel Güney, TCK’nun 450/9 maddesinin ihlali suçundan idam cezası aldı. İnfazı 10 Haziran 1981 tarihinde saat 03:00’da Gaziantep E Tipi Cezaevi‘nde gerçekleştirildi.

İdamdan önce yazdığı son mektubu ailesine verilmedi. İdamdan sonra Savcı tarafından cenazesi, babası Ali Güney’e teslim edilmek üzere Yüzbaşı Burhan Erdem’e verildi. Ancak cenaze, aileye teslim edilmedi, aradan geçen 27 yıla rağmen Veysel’in mezarı bulunamadı. 

VEYSEL GÜNEY'İ ARIYORUZ!
Mersin 78'liler Derneği