Ana Sayfa Veysel Güney Kimdir? Basından Belgeler
SİZİN VEYSEL Videolar İmza Kampanyası İletişim
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

AĞBABA VE 78'LİLER FEDERASYONU AÇIKLADI

"Veysel Güney'i Kaybeden Yüzbaşı Akdeniz'de"Basın toplantısı düzenleyen CHP Milletvekili Veli Ağbaba, 1981'de idam edilen Veysel Güney'in bedeninin yüzbaşı Erdem tarafından kaybedildiğini belirterek, yüzbaşı Erdem'in adresinin kendilerinde olduğunu söyledi ve savcıları göreve çağırdı.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 10 Haziran 1981 günü idam edilen ve mezarı 31 yıldır bulunamayan Veysel Güney'in emekli yüzbaşı Burhan Erdem tarafından kaybedildiğini belirterek, Burhan Erdem'in Ankara'da yaşadığını, yaz aylarında da Akdeniz'de bir tatil beldesinde kaldığını söyledi.

Veysel Güney'in ablası Meral Karakuş ve 78'liler Federasyonu temsilcisi Hüseyin Yılmaz ile basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, Burhan Erdem'in hala bulunamaması durumunda savcı ve polisleri kendinin adrese götüreceğini ifade etti.

"Veysel'i kaybeden yüzbaşı aramızda"


Ağbaba, Veysel Güney'in savunma hakkı dahi tanınmadan idam edildiğini, mütalaayı hazırlayan Savcı Mete Göktürk'ün yeterli delil olmadan idam kararı verildiğini itiraf ettiğini hatırlattı.

Veysel Güney'in haksız yere devlet tarafından öldürüldüğünü söyleyen Ağbaba, devletin kendi elleriyle canını aldığı birinin bedeninin devlet tarafından resmen kaybedilmesinin de insanlık suçu olduğunun altını çizdi.

"Bu insanlık suçunun sorumlusu yıllardır aramızda dolaşmaktadır. Biz, Veysel Güney'in idamı ve bedeninin kaybedilmesiyle ilgili olarak soru önergesi verdik, araştırma önergesi verdik, basın açıklaması yaptık ve Veysel'in cansız bedeninin kaybeden Yüzbaşı Burhan Erdem'in yargı karşısına çıkarılmasını istedik."

"Orduevlerine girip çıkan, her ay bankadan maaşını çeken Burhan Erdem'i bir türlü bulamadılar. Ama 78'liler Federasyonuyla yürüttüğümüz ortak mücadele sonucu Burhan Erdem'in adresine ulaştık."
 

VEYSEL GÜNEY'İ ARIYORUZ!
Mersin 78'liler Derneği