Ana Sayfa Veysel Güney Kimdir? Basından Belgeler
SİZİN VEYSEL Videolar İmza Kampanyası İletişim
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Vicdanınız varsa Veysel'in gömüldüğü yeri söylersiniz12 Eylül’de idam edilen Veysel Güney’in ailesi çocuklarının mezarını arıyor


Hatice Yaşar / Star


Vicdanınız varsa Veysel'in gömüldüğü yeri söylersiniz 1981’de idam edilen Veysel Güney’in hala bir mezarı bile yok. Ailesi yıllardır bütün kapıları çalmalarına rağmen Veysel’in nerede gömüldüğünü öğrenemediklerini söylüyor.

1981’de idam edilen Veysel Güney’in nereye gömüldüğü hala bilinmiyor. Güney’in kardeşi Ayhan Güney, infaz sonrası naaşın teslim edildiği yüzbaşı Burhan Erdem’e “Vicdanı varsa, ağabeyimin nereye gömüldüğünü söylesin” diyor. Devrimci Yol üyesi Veysel Güney darbe döneminde Gaziantep’te bir arkadaşının evinde kalıyordu. Bir gece kaldığı yer basıldı. Çıkan çatışmada bir üsteğmen öldü, ev arkadaşı da yaralandı. Güney, üsteğmenin ölümünden sorumlu tutularak idama mahkum edildi.

ANNEMİN FERYATLARI KULAĞIMDA

10 Haziran1981’de saat 03.00’te Gaziantep E Tipi Cezaevi’nde idam edildi. Güney’in cesedi, ailesine verilsin diye tutanakla yüzbaşı Burhan Erdem’e teslim edildi. Ancak 29 yıldır mezarı bulunamıyor. Darbeden sonra idam edilen 50 kişiden biri olan Güney’in ailesi ise hala mücadele veriyor. Kardeş Ayhan Güney, annesi ve babasıyla ağabeyi idam edilmeden bir saat önce görüşmüş. Kardeşinin suçsuz olduğunu belirten Güney, “Onu alıp gömmek için bir araba tutmuştuk. Ancak, beni gözaltına aldılar. Annem ve babam ağlayarak yalvardı ağabeyimin verilmesi için, ama verilmedi. Devlet isterse bir mezarı bulamaz mı? Bulmak bir yana, sanki bulunmaması için çaba var” diyor.

YERİNİ BİLELİM BİZE YETER

80 yaşını deviren anne ve babasının tek dileklerinin ağabeyinin mezarının bulunması olduğunu söylüyor Güney. “Mezarını bulmak, bizim için canlı olarak onu bulmak gibi” diyen Güney, şöyle konuşuyor: “12 Eylül’le böyle hesaplaşılır. Her gün acı çekiyoruz. Kardeşimin naaşını alan yüzbaşı Burhan Erdem’in vicdanı varsa ortaya çıksın nereye gömüldüğünü söylesin. Kendisini bizim yerimize koysun.”

METE GÖKTÜRK’E GÖRE SUÇSUZDU

Veysel Güney’in suçsuz olduğunu dile getirenlerden biri de eski savcı Mete Göktürk. Veysel Güney’in yaralı olarak yakalandığı çatışma sırasında Gaziantep’te Cumhuriyet Savcısı yardımcısıydı Göktürk. Güney’in idam edildiği gece de “infaz savcısı”ydı. Güney’i sorgulayan Göktürk, bunu “Adaleti Gördünüz mü?” kitabında da dile getiriyor.
 

VEYSEL GÜNEY'İ ARIYORUZ!
Mersin 78'liler Derneği