Ana Sayfa Veysel Güney Kimdir? Basından Belgeler
SİZİN VEYSEL Videolar İmza Kampanyası İletişim
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

SAYIN GENERAL KOLA İÇER MİSİNİZ?

DARBECİLERİ KORUMAYIN"Sayın General, kola içer misiniz kola… Hani uzun ince şişeleri var... Hatta biraz boğumlu... 30 yıl önce belki biz de içerdik, ama otuz yıldır içmiyoruz... Niye biliyor musunuz?.. ”TSK'ne uzun yıllar hizmet eden" personelleriniz üzerine oturttuğu için..."

Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler ”TSK'ne uzun yıllar hizmet eden personele karşı tek taraflı akıldışı iddialar gündeme gelmektedir. Bu kapsamda bir dizi ile ilgili olarak medyada yer aldığı şekilde RTÜK tarafından bazı kararlar alındığı bilinmektedir. Yayın kuruluşlarının insanların kişilik haklarına özen göstermesi, o kişi ve ailelerini de düşünerek duyarlı bir yayıncılık yapması herkes gibi bizim de beklentimizdir.” dedi.

"BASINA VE KAMUOYUNA

Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler'in ”TSK'ne uzun yıllar hizmet eden personele karşı tek taraflı akıldışı iddialar gündeme gelmektedir. Bu kapsamda bir dizi ile ilgili olarak medyada yer aldığı şekilde RTÜK tarafından bazı kararlar alındığı bilinmektedir. Yayın kuruluşlarının insanların kişilik haklarına özen göstermesi, o kişi ve ailelerini de düşünerek duyarlı bir yayıncılık yapması herkes gibi bizim de beklentimizdir.” şeklinde haftalık bilgilendirme toplantısında bir açıklaması olmuştur.

Sayın General, kola içer misiniz kola… Hani uzun ince şişeleri var... Hatta biraz boğumlu... 30 yıl önce belki biz de içerdik... Ama otuz yıldır içmiyoruz... Niye biliyor musunuz?.. ”uzun yıllar hizmet eden personelleriniz” üzerine oturttuğu için... ”Herkes gibi bizimde beklentimiz” vardı. Bu insanlık suçlarını işleyenler yargılanır diye ama olmadı ve siz hala onları koruyorsunuz... İşkence yapmak kadar işkencecileri korumak da suçtur. Siz bu suçu işlemeye devam ediyorsunuz.

Sayın General, Mamak’tan, Metris’ten, Diyarbakır’dan yükselen işkence çığlıkları hiç kulağınıza ulaşmadı mı? Duyma probleminiz mi var… Bu ülkenin geleceği ipotek altına alındı, zenginlikleri peşkeş çekildi, bilim adamları, aydınları, öğrencileri cezaevlerinde işkence hanelerde yok edildi… Bunları yapan Kenan Evren ve arkadaşları için herhangi bir soruşturma açtınız mı? Dünyanın en zengin on generali arasında bulunan Tahsin Şahinkaya için bu kadar zenginliği nasıl yaptı diye sordunuz mu? Darbecileri korumayın… Darbe yapmak kadar darbecileri korumak da suçtur. Siz bu suçu işlemeye devam ediyorsunuz..

Sayın General, Albay Raci Tetik de sizin personeliniz. Mamak'ta cezaevi müdürlüğü yaptı. Onun döneminde tabutluklardan, hücrelerden yükselen çığlıklar sevinç çığlıkları mıydı? İlhan Erdost’un, Mustafa Yalçın’ın nasıl öldürüldüğünü biliyor musunuz? Albay Raci Tetik ve Yüzbaşı Tuna Akut hakkında herhangi bir soruşturmanız, kovuşturmanız var mı? Metris Cezaevi’ndeki işkencelerden sorumlu Binbaşı Adnan Özbey, Binbaşı Fehmi Koçhisarlıoğlu, Binbaşı Muzaffer Akkaya, Yüzbaşı Ömer Kavlak, Üstgm. Yalçın Demirel hakkında bir soruşturmanız oldu mu ya da Diyarbakır Cezaevi’ndeki işkence ve ölümleri lütfedip araştırdınız mı? Tutuklulara insan dışkısı yedirmek, fare yedirmek ne kadar insani… Cop sokmanın tecavüz etmenin tarafı mı olur… ‘Tek taraflı, akıldışı’ demek yerine araştırma zahmetine girdiniz mi… Bütün bunların sorumlusu başta Orgeneral Kemal Yamak, cezaevi Komutanı Esat Oktay Yıldıran, Mevlüt Başçavuş ve diğer personeller hakkında ne yaptınız? Kamuoyuyla paylaşırsanız biz de öğrenmiş olacağız.

Sayın General, 1981 Haziranında Gaziantep Cezaevi’nde idam edilen Veysel Güney'in hala mezarını bulamadık.. Cenazeyi ailesine teslim etmek için alan ve bilinmeyen bir yere gömen Yüzbaşı Burhan Erdem de sizin personeliniz… Devletten hala maaş alıyor. Orduevlerinden faydalanıyor. Hala askeri lojmanlardan faydalanıyor. 28 yıldır oğlunun mezarını arayan bir annenin feryatları sizi hiç rahatsız etmiyor mu? Kardeşlerine, arkadaşlarına ziyaret edebilecekleri bir mezar taşını çok mu gördünüz. Yüzbaşı Burhan Erdem’i bulup mezar yerini ailesine açıklamayı düşünüyor musunuz? Yoksa ”tek taraflı akıldışı iddialar” söylemine devam mı edeceksiniz…

Sayın General, 12 Eylül darbecileri işledikleri suçlardan korunmak için Anayasaya geçici 15. maddeyi koydurdular… Nasıl geçici ise 29 yıldır hala geçmedi.. Bu madde onların suçlarını örtmüyor ki… Bunların hepsi uzun yıllar TSK'ne hizmet etmişler. Halka ve demokrasiye karşı suç işlemişler ve yargılanmamışlar. Bunların yargılanmasını engellemek başta insanlık suçudur. Yaşananların milyonda birine dokunan bir televizyon dizisine gözdağı vermeniz, kaynağını ve gücünü 12 Eylül darbesinden alan RTÜK'nu yönlendirmeniz, basın ve yayın kuruluşlarını ince bir üslupla uyarmanız işlenen suçları yok edecek mi? Yoksa siz de mi bu suçları ve suçluları olumluyorsunuz? Peki bizlerin ve ailelerimizin kişilik hakları yok mu? Darbecileri korumayın… İşledikleri suçlardan dolayı yargı önüne çıksınlar… Herkes gibi bizim de beklentimiz budur…

DEVRİMCİ 78 LİLER FEDERASYONU"
 

VEYSEL GÜNEY'İ ARIYORUZ!
Mersin 78'liler Derneği