Ana Sayfa Veysel Güney Kimdir? Basından Belgeler
SİZİN VEYSEL Videolar İmza Kampanyası İletişim
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Kemeri Bile 4 Yıl Tutanlar Veysel'i Nereye Sakladı?


Ethem Dinçer Mersin Yaşam 6 Haziran 2008

Veysel Güney’i tanıyor musunuz?

12 Eylül cuntasının idam ettiği devrimcilerden biridir. 17 yaşında Erdal’ı idam etmekten geri durmayan darbeciler Veysel’i ‘idam edip kaybederek’ bir başka insanlık suçu işlemekten çekinmediler. Veysel, İstiklal Mahkemeleri’ndeki idamları saymazsak ülkemizde ‘resmi yollardan öldürülen ve kaybedilen’ ilk kişidir. Dünyada da benzeri örneği çok azdır.

25 yıl sonra ulaştığımız belgelerde ‘cenazenin babasına verilmek üzere Yüzbaşı Burhan Erdem’e teslim edildiği’ bilgisine ulaştık.

Yargılama sürecinde ‘hukuki’ hiçbir boyut olmadığını, ‘avukat istiyorum’ çağrısına hiçbir cevap verilmediğini, iki duruşmada 11 günde idam cezası verildiğini yine 25 yıl sonra ulaştığımız dava dosyasından okuduk.

Gaziantep Mezarlığı’nda ‘hüviyeti meçhul’ olarak gömülen Veysel’in 105341 numaralı mezarda yattığını yine uzun uğraşlarla 26 yıl sonra öğrenebildik.

Görevlilerin yer göstermesiyle açtığımız ilk mezardan alınan örnekler DNA testine gidiş gelişte ‘derin kaygılar’ oluşturdu bizde, sonuç olumsuz çıktı. Daha sonra açtığımız iki mezar ise tamamen boş çıktı.

İki kez TBMM gündemine soru önergesiyle getirilen, yıllardır her yerde aradığımız Veysel’i bir kez de vicdanlarda aramak istiyoruz.

Veysel’in dava dosyasında bulduğumuz bir başka belge 1984 tarihini taşıyor. Yani olaydan 4 yıl sonrasının tarihini taşıyor. Başlığı ‘kemer ve pantolon imha tutanağı’. Veysel’in yaralı yakalandığı çatışmada öldürülen Ali İhsan Özer’in üzerinden çıkan kemer ve pantolon 4 yıl saklanmış ve dört yıl sonra tutanakla imha edilmiş.

Kemer ve pantolonu dört yıl saklayan devlet Veysel’in cenazesinin kayıp olduğunu iddia ediyor.

İnsanların eşyalardan değerli olduğunu düşünen bizler bir kez daha soruyoruz…

Veysel’in cenazesi nerede?

Saklamayı ne kadar inatla sürdürürseniz aramayı o kadar inatla sürdüreceğiz….
 

VEYSEL GÜNEY'İ ARIYORUZ!
Mersin 78'liler Derneği