Ana Sayfa Veysel Güney Kimdir? Basından Belgeler
SİZİN VEYSEL Videolar İmza Kampanyası İletişim
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Veysel'i idama götüren iddianame


                                                                           T.C
                         ADANA-MERSİN-K.MARAŞ-G.ANTEP-ADIYAMAN-HATAY İLLERİ
                                    SIKIYÖNETİM KOMUTANLIĞI ASKERİ SAVCILIĞI
                                                                          ADANA

                                EVRAK NO: 1981/37
                                ESAS NO : 1981/73
                                KARAR NO:1981/82

                                                                                                              18/1/1981
SUÇ: Yasa dışı örgüt faaliyetlerine katılmak, görevli memur Üstğ. Şahin Akkaya’yı öldürmek ve görevli kom.mu. Atilla Çınar’ı öldürmeye teş.etmek, 6136 SK.na muhalefet
SUÇ TARİHİ:28.12.1980 ve öncesi
Uyg.İstenen Kanun Md.: Aşağıda belirtilmiştir.
SANIK: VEYSEL GÜNEY- Ali oğlu 1957 D.lu Hekimhan İlçesi Davulkuyu köyünde nf.kyt. 5.ZH. TUG. AS. Cezaevinde TUTUKLU

                     Yukarıda müsnet suçu ve açık kimliği yazılı sanık hakkında yapılan hazırlık soruşturması sonunda:

                     Sosyal bir sınıfın diğer bir sınıf üzerinde tahakkümünü sağlamak, memleket içinde müesses iktisadi ve sosyal temel nizamları devirerek yerine Marksist-Leninist bir rejim rejim getirme kastı altında kurulu bulunan ve günümüze kadar memleketin değişik yerlerinde teşkilatlanıp gayeleri doğrultusunda birçok eylem oluşturan yasa dışı Dev-Yol adlı örgütün faal elemanlarından bulunduğu anlaşılan yukarda açık kimliği yazılı sanık Veysel GÜNEY’in Remzi Arık’ın beyanında belirtildiği gibi İskenderun çevresinde örgüt adına faaliyetlere başladıkları ve bu cümleden olarak değişik yer ve zamanlarda bildiri dağıtmak, yazılama yapma ve Alpaslan Türkeş’in İskenderun’a gelişini engellemeye çalışma ve toplu bulunan halka ateş etme 6136 S.K na muhalefet ve benzeri eylemleri gerçekleştirdikleri anlaşılmış ve bu arada sanık Veysel GÜNEY’in örgüt mensubu Remzi ARIK, Ali İhsan ÖZER, Hacı SAYGILI, Nurettin SÖKMEN, Ali YILDIRIM, Mesut GÜLTEN, Ali Rıza ALPASLAN, Hanifi EKİCİ, Mesut BİÇER, Abdurrahman KÖSE, B.K, Kuddusi TOKAÇ gibi şahıslarla örgüt adına faaliyet gösterdiği anlaşılmıştır.

                       Muhtemelen örgüt faaliyetinde bulunmak kastı altında daha evvel İskenderunda eylemlere girişen sanık Veysel GÜNEY’in olaydan 2 ay kadar evvel beraberinde İskenderun Bölgesi Dev-Yol örgütü sevk ve yöneticilerinden Remzi ARIK olduğu halde Gaziantep’e gelerek Kuddusi TOKAǒın evine yerleştiği ve 1,5 aya yakın zaman bu evde kaldığı belirlenen sanık Veysel GÜNEY’in örgüt mensuplarından Ali İhsan ÖZER’in ikamet ettiği Gaziantep Halleben mahallesi İncirli pınar sokak Yüksel apartmanı 12 nolu daireye taşınarak birlikte kalmaya başladıkları anlaşılmıştır.

                      Bu arada örgüt mensubu olduğu bilinen ve örgütün Gaziantep sevk ve yöneticisi durumunda bulunduğu açık ikrarı ile anlaşılan B.K’nın emniyet görevlilerince yakalanıp yapılan sorgulaması sırasında sanığın diğer örgüt mensubu bazı sanıkların yukarıda belirtilen adresteki evin örgüt evi olduğunu belirtmesi üzerine zabıtaca adres tesbit edilerek operasyon yapılması kararlaştırılmıştır.

                       27.12.1980 tarihli olarak belirtilen adreste arama yapılmasına dair kararın alınması üzerine , operasyon ve arama yapmak üzere Topçu Üstğ. Şahin Akkaya yönetimindeki 15 kot nolu ekibin görevlendirilmesi sonucu Üstğ. Şahin Akaya, kom.mv. Atilla Çınar ve Hüseyin Ceylan ile polis memurları Kenan Birben, Mesut Yılmaz, Abdullah Karlı, Lütfi Şurgun, Kemal Şahin, Yıldırım, Alim Çoban ve Merih Uygun’un 28.12.1980 günü saat 02.30 sıralarında bahsi geçen adrese geldikleri anlaşılmıştır.

                       Beraberlerinde ihbarcı sanık B.K olduğu halde daire kapısına gelen görevlilerin ilk olarak kapıyı çaldıkları içeriden ışığın yandığı bazı seslerin geldiği ve fakat kapı açılmadığı gibi ışığın yeniden söndürülmesi üzerine görevlilerden polis memuru Kenan Birben’in polis diye üç kez sanıkların duyacakları şekilde bağırdığı ve kapının açılmaması ve içerde şüphe celbened davranışların sezinlenmesi üzerine Kom. Mv. Atilla Çınar’ın kapıyı tekmeleyerek açıp içeri girdikleri esnada (L) şeklindeki holün sağ tarafındaki birinci odasından içeri giren görevliler üzerine ateş edildiği ve bu sırada Atilla Çınar’ın yaralanıp diğer görevliler ile hol başına doğru çekildikleri, bu arada Yıldırım Efe, Alim Çoban ve Lütfi Şurgun’un diğer arkadaşları daire içinde bırakılarak üst kata çıktıkları ve bu arada silah seslerini duyan şehit Üstğ. Şahin Akkaya’nın daire içinde bulunan diğer arkadaşlarına katılarak sanıklar ile müsademeye girdiği ve işin bu başlangıç safhasında ölen ve yaralanan her iki sanığında holün sağındaki birinci odada olup oradan görevlilere karşı ateş açtıklarının anlaşıldığı, müsademe anında fırsat bulan görevlilerden Üstğ. Şahin Akkayanın sanıkların bulunduğu oda içerisine girdiği, Kemal Şahin’in ise oda kapısında mevzi alarak yeniden sanıklara ikazda bulunduğu diğer görevli Kenan Birben’in ise hol karşısında bulunan oda içerisinde mevzi aldığı anlaşılıp karanlıktanistifade eden sanıklardan Ali İhsan ÖZER’in ateş ederek bulunduğu odayı terk edip polis memuru Kenan Birben’in bulunduğu odaya geldiği ancak görevlice etkisiz hale getirildiği ve bu sırada bu sanığın elinde bulundurduğu (14) Belçika yapısı 72069982 nolu tabancayı içeride bulunan diğer sanık Veysel GÜNEY’in istifadesine sunmak üzere kapı önüne doğru attığı, bulunduğu yerden bu tabancayı alan sanık Veysel’in beraberinde bulunan ve müsademe anında kullandığı anlaşılan 38 Kalibrelik Webley-Scott marka A-70381 nolu tabanca ile havalandırmadan inmek ve alt dairedenkaçmak istediği sırada yakalandığı anlaşılmış olay anında memurlara it ve sanıklara ait tabanca ve mermilerin yapılan balistik muayeneleri sonucu şehit Üstğ. Şahin Akkaya’nın ölümüne neden olan ve başından çıkarıldığı anlaşılan mermi çekirdeğininde sanıklardan Veysel GÜNEY’in olay anında kullandığı Webley-Scott marka 38 kalibrelik tabancadan çıktığı belirlenmiş bulunmaktadır.

                       Yukarıdan beri izah edilen olayın oluş anında soruşturma ile görevlendirilip arama kararı alınmak sureti ile sanığın ikamet ettiği daireye gelen görevlilerin polis diye kendilerini tanıtmalarına kapının kırılıp içeriden sanık Veysel ve ölen sanık Ali İhsan Özer’in silahla karşılık vermesine rağmen görevli polis memuru Kemal Şahin’in teslim ol çağrısına uymadığı anlaşılan sanık Veysel GÜNEY’in hamili bulunduğu ve bilahare üzerinde yakalanan Webley-Scott marka tabanca ile öldürme kastı altında ateş ederek şehit Üstğ.Şahin Akkayayı başından yaralayarak ölümüne yol açtığı ve ayrıca görevli komiser mv. Atilla Çınar’a aynı kast altında ateş ederek onu hayati tehlike geçirecek derecede ve raporda belirtildiği şekilde iki ayrı yerinden yaralamak sureti ile öldürmeye teşebbüs edip sanığın ayrıca 6136 S.K kapsamına giren ve vahim sayılan silahı taşıyıp ayrıca istimal ettiği görgü şahitlerinin beyanları, sanığın tevil yollu ikrarı, otopsi zaptı, rapor elde edilen tabancalar, ekspertiz raporu ve dosya içeriği ile anlaşılmış bulunmakla delillerin takdiri mahkemeye ait olmak üzere sanık hakkında son tahkikat icrasına;

                       Sanık Veysel GÜNEY’in yasa dışı örgüte girip faaliyetine katılmak, görevli Üstğm Şahin Akkaya’yı görev yaptığı bir sırada ve görevinden dolayı öldürüp, diğer görevli kom.mv. Atilla Çınar’ı öldürmeye teşebbüs etmek ve 6136 S.K.na muhalefet etmek suçlarından eylemlerine uygun TCK.nun 141/2, 1402 s.k 17, 173, TCK.nun 449/2, 1402 S.K nun 17, TCK.nun 449/2, 62, 1402 S.K. nun 17, 6136 S.K 13/2, 1402 S.Knun 17, TCK.nun 31, 33, 36, 40 maddeleri gereğince tecziyesine ve sanığın yargılamasının Sıkıyönetim (iki) nolu Askeri Mahkemede icrasına karar verilmesi talep olunur.
                                                                                            CANER ERSU
                                                                                      Synt. Yrd.Savcı


NOT: İddianamede yazım yanlışları aynen korunmuştur.
‘İhbarcı sanık’ B.K iddianamede gerçek adıyla yer almış, kısaltma tarafımızca yapılmıştır.
 

VEYSEL GÜNEY'İ ARIYORUZ!
Mersin 78'liler Derneği