Ana Sayfa Veysel Güney Kimdir? Basından Belgeler
SİZİN VEYSEL Videolar İmza Kampanyası İletişim
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Veysel Güney Dosyası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşındı


mersinyasam.com 3 Mart 2009

12 Eylül darbecilerinin idam ettiği ve cenazesini ailesine teslim etmediği Veysel Güney için yapılan iade-i muhakeme (yeniden yargılama) başvurusu Türkiye’de reddedilince konu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı.

Veysel Güney 28 Aralık 1980'de Gaziantep’te gerçekleşen bir operasyonla yaralı yakalanmış, aynı operasyonda Güney’in arkadaşı Ali İhsan Özer ve teğmen Şahin Akkaya ölmüştü.

Veysel Güney, 11 gün arayla yapılan iki duruşmada idam cezasına çarptırılmış 10 Haziran 1981'de idam edilmişti. Güney, hem yaralı yakalandığı zaman, hem sorguda hem de mahkemede teğmeni vurmadığını söylemişti. 25 yıl sonra ortaya çıkan dava dosyasında ve çatışmanın olduğu evin krokilerinde Veysel’in teğmeni vurma olasılığının olmadığı görülmüştü. Yine 25 yıl sonra ortaya çıkan ‘veda mektubunda’ da Güney, teğmeni vurmadığını, suçsuz olduğunu söylemişti.

Veysel Güney’in mezarını bulmak için yapılan 3 ayrı mezar yeri tespitinden de sonuç alınamamıştı. İki mezarın tamamen boş olması dikkat çekmiş, bir mezarda ulaşılan cesedin DNA testine gidiş geliş süreci tartışmalara neden olmuş, konuya ilişkin çalışmaları yürüten Mersin 78'liler Derneği yöneticileri testlere ilişkin ‘derin kaygılar’ taşıdıklarını açıklamıştı. Veysel’i yaralıyken sorgulayan ve idam edilişine de infaz savcısı olarak tanıklık eden savcı Mete Göktürk anılarını kaleme aldığı ‘adaleti gördünüz mü?’ adlı kitabında ‘Veysel’in silah kullandığına dair kanıt yoktu’ diye yazmış, bu kitap ve dava dosyasındaki diğer belgelerle birlikte iade-i muhakeme (yeniden yargılama) başvurusu yapılmıştı.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesine yapılan başvuru savcının ‘yeniden yargılama gerekir’ görüşüne rağmen reddedilmiş ve Türkiye’deki hukuki süreç tükenmişti. Türkiye’deki sürecin sona ermesiyle birlikte hazırlıklar tamamlanarak AİHM’e başvuru yapıldı. AİHM’deki başvurunun önce biçimsel yönden inceleneceği , sonra da içerik olarak kabul edilip edilmeyeceği belli olacak.

 

VEYSEL GÜNEY'İ ARIYORUZ!
Mersin 78'liler Derneği