Ana Sayfa Veysel Güney Kimdir? Basından Belgeler
SİZİN VEYSEL Videolar İmza Kampanyası İletişim
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

... bir bilen yok mu sorun, bir gören yok mu sorun, sorun Veysel kardeşi ...mersinyasam.com - 10 Haziran 2010

12 Eylül darbecileri tarafından idam edilen ve cenazesi ailesine teslim edilmeyen Veysel Güney, 10 Haziran 1981'de Gaziantep’te idam edildi. Veysel Güney’in cenazesi, babasına verilmek üzere Savcı Mete Göktürk tarafından Yüzbaşı Burhan Erdem’e teslim edildi. Ancak cenaze sonradan ortadan kayboldu. Cenaze teslim edilmediği için Güney ailesi yıllarca mezar aradı. Tüm başvurulara rağmen, cenazenin nereye defnedildiği “devlet sırrı” gibi saklandı.

Veysel Güney’in Dava dosyasına ve idama giderken yazdığı mektuba ancak 25 yıl sonra ulaşılabildi. Mersin 78liler Derneği’nin çabaları sonucu Gaziantep Mezarlıklar Müdürlüğü kayıtlarında 105341 numaralı mezara hüviyeti meçhul olarak gömüldüğü öğrenildi. Mezarlık görevlilerinin yer göstermesi sonucu açılan ilk mezarın dna sonucu olumsuz çıkmış daha sonra açılan 2 mezar ise tamamen boş çıkmıştı.

İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, 12 Eylül Darbesi sonrası idam edilen Veysel Güney'in cenazesinin neden bulunamadığına ilişkin TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

Veysel Güney’in cenazesine ulaşıncaya dek mücadele etmeye kararlı oldukların söyleyen arkadaşları, ölümünün 27. yılında “Yüzbaşı Burhan Erdem’e vicdan çağrısıdır ” başlıklı metni imzaya açtılar. www.veyseliariyoruz.net adresinden yayın yapan sitede kısa sürede binlerce imzaya ulaşıldı.

Veysel Güney için yapılan iade-i muhakeme (yeniden yargılama) başvurusu Türkiye’de reddedilince konu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesine yapılan başvuru savcının ‘yeniden yargılama gerekir’ görüşüne rağmen reddedilmiş ve Türkiye’deki hukuki süreç tükenmişti. Türkiye’deki sürecin sona ermesiyle birlikte hazırlıklar tamamlanarak AİHM’e başvuru yapıldı. AİHM’deki başvurunun önce biçimsel yönden inceleneceği , sonra da içerik olarak kabul edilip edilmeyeceği belli olacak.

www.veyseliariyoruz.net ‘ten Veysel Güney’i idama götüren sürece, mezar yerinin aranmasına ilişkin çabalara ve basında konuyla ilgili çıkmış yazı ve haberlere ulaşılabilir.

www.mersinyasam.com
 

VEYSEL GÜNEY'İ ARIYORUZ!
Mersin 78'liler Derneği