Ana Sayfa Veysel Güney Kimdir? Basından Belgeler
SİZİN VEYSEL Videolar İmza Kampanyası İletişim
Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

78'liler AKP'yi yeniden uyardı:
Tarihimize ve onu yaratan değerlerin istismarına izin vermeyeceğiz.!


AKP’nin İstanbul’un kimi semtlerinde açtığı stantlarda 12 Eylül darbecilerince idam edilen devrimcilere ait mektup ve fotoğraflarını kullanması, Devrimci 78’liler Federasyonu ve devrimcilerin ailelerince tepkiyle karşılandı.

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından bugün Mülkiyeliler Birliği’nde saat: 11:00’de gerçekleşen basın toplantısına darbecilerce İdam edilen ve hala mezarının bulunduğu yer ailesine söylenmeyen VEYSEL GÜNEY’in kız kardeşi Meral KARAKUŞ GÜNEY, 17 yaşında iken idam edilen ERDAL EREN’in ağabeyi Erkan EREN ve Diyarbakır zindanlarında ölüm orucunda yaşamını yitiren ORHAN KESKİN’in ablası İpek GÜR KESKİN katıldı. Basın toplantısına ÖDP, EMEP, Halkevleriyle fotoğrafçı şair Mehmet ÖZER’de katılarak dayanışmada bulundu.

AKP’nin her geçen gün çirkinleşerek sürdürdüğü siyasette sınır tanımadığını belirten konuşanlar, yaşamını devrime adamış insanlarımızın istismarına izin verilmeyecektir dediler.

Devrimci 78’liler Federasyonu adına Ankara 78’liler Derneği Başkanı Hüseyin ESENTÜRK’ün yaptığı açıklamada, AKP’nin kendilerince daha önce uyarıldığını ancak bir algılama sorunu yaşandığını belirterek, birkaç dilde daha yeniden uyarma gereği duyduklarını söyledi.

ESENTÜRK yaptığı açıklamada şöyle dedi, “İstanbul’un bazı semtlerinde idam edilen arkadaşlarımızın resimleri ve son mektuplarının da olduğu stantlar kurulmuş. Hatta bir tır üzerine pankartları monte edilerek semtlerde dolaştırılıp evet oyu isteniyormuş. Doğal olarak halkın tepkisi ile karşılaşmışlar.

Bundan bir süre önce sayın başbakana bir çağrımız olmuştu. ‘Devrimcilerin yakasından düşün. Kaybettiğimiz yoldaşlarımızdan elinizi çekin. Kirli politikalarınıza alet etmeyin. Bizim değerlerimizi hiçbir şeyle, hiçbir kimseyle eşitlemeye kalkmayın’ diye. Anlaşılan o ki bizim anlatmak istediklerimiz yeteri kadar anlaşılmamış.”

DEVRİMCİLERİN MİRASINI KORUMAK BİZİM İÇİN ONURDUR

“ERDAL EREN’i, NECDET ADALI’yı ve idam edilerek yaşamı sonlandırılan tüm yoldaşlarımızı kirli politikalarınıza bulaştırmayın. Devrimci kardeşlerimizin onurlu mirasını ve onurlu mücadele tarihimizi hiçbir kürsüde hiç kimseye yem etmeyiz. Bu tür kirli politikalardan herkesi men ederiz” sözleriyle bir süre önce uyarmıştık diyen ESENTÜRK, “Sayın başbakan duyma ve görme probleminiz olduğunu biliyorduk ama anlama probleminiz mi var? Sizin anlayacağınız dil nedir? Türkçe anlattık.
Anlamadınız. İsterseniz İngilizce anlatalım” dedi.

DEVRİMCİLERİN YAKASINDAN DÜŞÜN

“Devrimcilerin yakasından düşün” cümlesini, İngilizce, “Side of the revolutionaries think…”, Çince, ”…Xiang xiang geming de yimiang.”, Arapça, ”… at - Tfkyr Fy al Janb ath -Thwry” cümleleriyle gündeme getiren ESENTÜRK, “Sayın başbakan hangi dilden anlıyorsunuz? Yakamızdan düşün diyoruz. Kirli politikalarınıza alet etmeyin diyoruz. Hangi dilden konuşalım. Hangi dili anlıyorsunuz? Biz her dili iyi biliriz. 12 Eylül zindanları ve hayat bize her türlü dili öğretti” diye konuşmasını sürdürdü.

AKP DARBECİLERİN BESLEMESİDİR

AKP için darbecilerle hesaplaşmanın bir demagojiden ibaret olduğunu belirten ESENTÜRK, “Sayın Başbakan sen 12 Eylülü ne bilirsin ki. 12 Eylül üzerine ahkâm kesiyorsun. 12 Eylülden nemalananlar, darbe ürünü olanlar, darbecilerle kol kola gezenler darbecilerle hesaplaşamazlar.

30 yıldır bekleyen bu açık hesabı kapatmak için 8 yıllık iktidarınız boyunca hiçbir şey yapmadınız. Şimdi sandık gözükünce aç bir kurt gibi acıların ve değerlerin oluşturduğu hatıralara saldırıyorsunuz. Gözü kara bir pragmatistin yapabileceği her şeyi yaparak, her türlü değerlere saldırarak, her türlü omurgasızlığı kuşanıyorsunuz. Yok öyle yağma! Her istediğinizi yapamazsınız ve her istediğinizi söyleyemezsiniz” sözleriyle ifade etti.

MEŞRU MÜDAFAA HAKKIMIZ VAR

AKP’nin stantlarında devrimcilere ait resim, veri, mektup gibi malzemeleri kullanması, herhangi bir yerde devrimcileri kirli politikalarına alet etmesi halinde kendilerine meşru müdafaa hakkı doğacağını belirten ESENTÜRK, “değerlerimize saldırıldığında meşru müdafaa hakkımızı kullanacağımızı ve bunun bir hak olduğunu basın aracılığı ile kamuoyuna duyururuz” diye sözlerini tamamladı.

DEĞERLERİMİZDEN UZAK DURSUNLAR BİZİ ANILARIMIZLA BIRAKSINLAR

Ankara 78’liler Derneği Başkanı Hüseyin ESENTÜRK’ün ardından VEYSEL GÜNEY’in kız kardeşi Meral KARAKUŞ GÜNEY kısa bir açıklama yaptı. Meral KARAKUŞ GÜNEY, “ benim kardeşimi kavgalarına alet etmesinler, bizi anılarımızla baş başa bıraksınlar” diyerek AKP istismarcılarına tepkisini gösterdi.

ERDAL EREN’in arkadaşları olduğunu söyleyen EMEP Ankara İl Başkanı Selma GÜRKAN’da AKP’nin istismar politikasını şiddetle eleştirerek, “darbelerden beslenenler darbeyle hesaplaşamazlar. AKP 12 Eylülün günümüz mirasçısıdır” diye konuştu.

ERDAL EREN’in ağabeyi Erkan EREN’de “biz bu durumdan son derece rahatsızız. Devrimcilerin yakasından düşsünler. Bizi anılarımızla bıraksınlar” dedi.

ORHAN KESKİN’in ablası İpek GÜR KESKİN’de “AKP yalan ve demagojisiyle hiç kimseyi kandıramaz. Devrimcileri ağzına almayı bıraksınlar, duygu sömürüsü yapmasınlar. O bir darbe çocuğudur ve günü geldiğinde kendisini tarihin çöp sepetinde bulacaktır” diyerek tepkisini gösterdi.

EREN, GÜNEY ve KESKİN aileleri önümüzdeki günlerde Devrimci 78’liler Federasyonu öncülüğünde AKP hakkında dava açacaklar.

78liler.com
 

VEYSEL GÜNEY'İ ARIYORUZ!
Mersin 78'liler Derneği